در حال بارگذاری...

 • طراحی شهری | مذهبی

  مسجد و میدان میان محله داوران

  مسجد و میدان میان محله داوران

  مساحت پروژه ۳۲۰۰
  محل پروژه رفسنجان- داوران
  سال انجام خدمات ۱۳۹۰-۹۳
  شرح خدمات مشاور طراحی فاز ۱ و ۲
  وضعیت فعلی پروژه در حال ساخت
  کارفرما هیأت امنا
  در همکاری با
  همکاران روح الله موحدی – کیانوش حیدرخانی

  معمار مسؤول: روح الله موحدی

  این مسجد در روستای داوران از توابع رفسنجان در دامنه ی کوه های زرند و در زمینی که سابقا یک مسجد و حسینیه در آن قرار داشته، ساخته شده است. شکل خاص و کشیدگی شمالی جنوبی روستا موجب شکل­گیری سه محله بنام بالا محله، میان محله و پایین محله در آن شده است که هر محله حسینیه یا تکیه و مسجد خود را دارد.

  مراسم مذهبی روستا، برخلاف معمول – بصورت جداگانه در مساجد هر محله برگزار نشده و طبق سنت مراسم بین محلات تقسیم بندی میشود. در هر روز و شب تمامی اهالی میهمان محله ای خاص هستند. همچنین در روزهای مراسم مذهبی عمده اهالی مهاجرت کرده از روستا ، از شهرهای دور و نزدیک در مراسم حضور پیدا می کنند. در این بین مهمترین مناسبتها سهم مسجد میان محله است و بدین ترتیب در مراسم خاص جمعیتی حدود ۴هزار نفر در این مسجد گرد میآیند. این در حالی است که در روزهای عادی جمعیت نمازگزار بسختی به سی نفر می رسد. این تفاوت بزرگ در جمعیتروزهای عادی و پیک، طراحی خاصی را برای مسجد ایجاب می کند تا در هر دو حالت جوابگو باشد. شبستان های کناری گنبدخانه با محراب های کوچک با قابلیت دسترسی مجزا از مجموعه ورودی و حیاط پشتی و نیز امکان ایزوله کردن از لحاظ برودت و حرارت برای ایام عادی درنظر گرفته شده اند.

  هنگام ورود دسته های عزاداری و شور گرفتن سینه زنان، همه فضاها رو به فضای گشوده ی میانی کرده و کل مسجد در نقش حسینیه ای بزرگ ظاهر می گردد.

  باتوجه به تنوع فعالیت های مجموعه ی مسجد، ورودی های متعدد به نوعی ساماندهی شده اند که در هر زمان با تصمیم مدیریت قابلیت اجرای سناریوهای مختلف ورود و خروج و تقسیم را داشته باشند.

  نظر به آب و هوای مطبوع منطقه، استفاده حداکثری از تهویه طبیعی با ایجاد بازشوهای مختلف به فضاهایی با اختلاف فشار هوا و نور و سایه متفاوت مدنظر بوده است. همچنین به همین منظور چهار بادگیر در چهار گوشه فضای میانی تعبیه شده است.

  به عنوان مکمل این طرح، طرح میدانی در حدفاصل مسجد و حسینیه کوچک روبه رو پیشنهاد داده شده که با ساماندهی مسیر رودخانه بعنوان میدان-تکیه ای قابل استفاده در شرایط پیک جمعیت خواهد گردید.

  کاربری ها : کتابخانه ، سالن مراسم ، قرائتخانه، محل اقامت امام جماعت