در حال بارگذاری...

 • معماری

  مجموعه ی تفریحی – تجاری ارگ یزد

  معمار مسؤول: دکتر هادی ندیمی
  در همکاری با: شرکت طرح و تکوین- شرکت رهنمون اقتصاد

  مجموعهء تجاری تفریحی “ارگ” یزد، مجموعه ای تفریحی تجاری در قطعه زمینی به مساحت ۲۴،۰۰۰مترمربع با زیربنایی درحدود ۱۰۰،۰۰۰ مترمربع  در نزدیکی محله صفائیه یزد طراحی شده است. ابعاد بنا و تنوع خدمات و کیفیت طرح آن موجب می شود که این مجموعه در مقیاس شهر و حتی در برخی بخش ها به ویژه پارک آبی، در مقیاس فراتر از آن کار کند و حوزه نفوذ گسترده ای داشته باشد.

  در ایده پردازی طرحمایه مجموعه از استعاره ارگ استفاده شده است. این استعاره ضمن آنکه قادر است کارکردهای متنوع مجموعه را در یک کلیت یکپارچه وحدت بخشد، با موقعیت بستر طرح نیز که اقلیم یزد است همسازی معناداری برقرار می کند. علاوه بر آن، در یک لایه ژرف تر، در نسبت با موضوع طرح که بیشتر جنبه تجاری و تفریحی دارد، پارادوکس یا دوگانگی چالش برانگیزی پدید می آورد که از سویی دعوت کنندگی و از سوی دیگر مستوری را ایجاب می کند. پارادوکس یا دوگانگی فوق که خود از راهبردهای خلاقیت است، در فرایند پردازش طرح، جای جای دیواره های ارگ را سبک و شفاف کرده است و همین امر هیجان خاصی به نماها و ترکیب احجام مجموعه داده است. استفاده از هندسه معماری ایرانی و عناصر خاطره انگیز آن، فضاهای مجموعه را فضاهایی آشنا کرده و کارکردهای نوین را نیز در کلیت خود پذیرا شده است. استفاده  نمادین از مسجد در نقطه عطف و بلندترین نقطه مجموعه، در هویت مند کردن طرح نقش ویژه ای را ایفا کرده است.

  زیر پروژه ها:

   

  –          پارک آبی و ستخر و اسپا

  –          هایپرمارکت

  –          تالارهای پذیرایی

  –          مسجد

  –          فوت کورت

  –          مجموعه بازار

  –          شهربازی

  مساحت پروژه

  ۱۰۰،۰۰۰م م

  محل پروژه

  شروع ساخت

  سال انجام خدمات

  ۱۳۹۱-۹۳

  شرح خدمات مشاور

  مطالعات و طراحی فاز ۱ و ۲

  وضعیت فعلی پروژه

  شروع ساخت

  کارفرما

  کارخانه مخابراتی شهید قندی و شهرداری یزد

  در همکاری با

  شرکت طرح و تکوین رهنمون اقتصاد

  همکاران

  هادی ندیمی، حمید ندیمی، مریم اشجعی، زهره تفضلی، مسعود حاتمی، شبنم حاجی جعفری، رضا داوودی، گلنوش رزازی، حسین فائق، علی محمدی، پگاه مردانی، روح الله موحدی، نیلوفر ناگهانی، ضحی ندیمی